Očima organizátorky

Je sedm ráno a náš malý synek mi píchá prstíkem do očička, jako by mi chtěl připomenout, že už je nejvyšší čas vstávat. Poslední kojení, poslední instrukce babičce na hlídání a hurá směr Slavín. Vyrážíme plni nadšení, odhodlání a samozřejmě i obav.

Na místě čeká první dobrovolník se svým synem. Trochu se vylekáme, že bude účast horší než na prvním ročníku, kde nás bylo doslova pět a půl. Ale než se nadějeme, přicházejí další a další a místo srazu se pomalu plní milými lidmi, kterým není lhostejný nepořádek v přírodě.

Zopakujeme bezpečnostní pokyny, rozdáme rukavice, pytle a svačinku a odstartujeme druhý ročník akce Ukliďme Roudnici. Zatímco s manželem děláme krátký rozhovor do roudnické televize, nedaleko nacházejí první nebezpečný odpad- injekční stříkačky. Od kamery pokračuji rovnou k telefonu a volám městskou policii. Připadám si důležitě. Ale už bylo dost organizování, je čas přiložit ruku k dílu. Beru pytel a vrhám se do předem vytipovaných míst. Potkávám další dobrovolníky, třeba pána s dvěma šikovnými chlapci, každý si nese svůj pytel a jejich malým ručkám neunikne žádný nepořádek. S jinou paní se dáváme při úklidu do řeči. Pamatuje si mě ještě jako malou holčičku. Posteskne si nad tím, čeho jsou lidé schopni, a přizná, že jsme jí zorganizováním této akce pomohli splnit její dlouholetou touhu.

Při odnášení plných pytlů na sběrné místo vydávám další svačinky a pytle, které rychle ubývají. Měli jsme jich přes sedmdesát. Jednou tolik jich ještě chybělo, ale k tomu se ještě dostaneme.

Manžel zatím s dalšími svalovci potí krev na regulérní černé skládce u vodárny. Nějaký dobrodinec místo před pár dny vysekal, čímž nám prokázal neocenitelnou službu. Jejich hromadu asi čtyřiceti pytlů hlídá překrásný sádrový trpaslík. Na toto místo jsme po úklidu přidělali ručně malovanou ceduli Uklizeno dobrovolníky.

Lidé postupně odcházejí. Kolem poledne se balí i poslední dobrovolník. Fotíme všechna sběrná místa a plni dojmů se i my balíme. Neměli jsme ještě rychle sehnat další pytle? Dali jsme všem svačinu? Přišli všichni, kteří se na facebooku přihlásili? Zapomněla jsem před úklidme vyfotit všechny účastníky! Hlavou nám krouží spousta myšlenek.

Těsně před viaduktem stojí u příkopu opřené kolo. Stavíme. „Tady toho ještě je. Byla by škoda to tady nechat,“ promlouvá k nám milá paní, která holýma rukama sbírá další černou skládku. Její nezištná dobrota mě upřímně dojímá. Více takových lidí. Neváháme a přidáváme se. Po chvilce se objeví její muž a doslova po hlavě se vrhá za námi do příkopu. Pytle nejsou, sesypávám zbylé svačiny a ládujeme nepořádek do igelitek (stoprocentně rozložitelných) od Kauflandu, větší věci skládáme k cestě. Opět mi hlava nebere, co jsou lidi schopni vyhodit do přírody. Citrony se jistě za pár let rozloží. Ale citrony v igeliťáku? Lední brusle. Boty. Další boty. Autosklo. Zavařené okurky! Zahradní nábytek. Počítač. Docela čerstvý pytel s domácími odpadky. Je mi z toho smutno. Neumím se od této reality odpoutat. Po dvou hodinách jsme silnici olemovali krásnou sbírkou všemožného odpadu a opravdu vyčerpaní vyrážíme domů.

Po sprše si přijdu svěží a plná zážitků, ale po jídle na mě padá těžká únava a tak se dobrovolně ujmu uspávání svého synáčka a všichni záhy upadáme do hlubokého spánku.

Ukliďme Roudnici 2015

V sobotu 18. dubna 2015 v 9 hod vypukne druhý ročník celorepublikové akce Ukliďme Česko, do kterého se zapojíme i my s místní akcí Ukliďme Roudnici.

Pro letošní úklid jsme zvolili lokalitu roudnického Slavína, zahrádkářské kolonie v Hracholuskách. Proč zrovna Slavín? Mrkněte do fotogalerie. O zábavu bude postaráno. V místě se nachází menší skládka a drobný odpad všeho druhu podél cest i v lese. Našli jsme například pneumatiky či dětské boby, daří se tu i petkám a běžnému komunálnímu odpadu.

Cílem letošní akce je osvěta v oblasti nakládání s odpady, zapojení co největšího počtu dobrovolníků a v neposlední řadě uklizení kousku přírody. Uklízíme pro přírodu, pro naše děti i pro sebe. Máme za to, že lidem, kteří si všímají prostředí, ve kterém žijí, a kteří pro něj občas něco udělají, nebude jeho znečišťování lhostejné a nenechají z něj udělat smetiště.

Přidejte se i Vy! Každá ruka dobrá!

Hlásit se můžete na Facebooku (https://www.facebook.com/events/484039701736724), na telefonu 777 492 484, na e-mailu UklidmeRoudnici@seznam.cz a nebo prostě přijďte v sobotu 18. dubna na Slavín. Sraz je v 9 hod na plácku nedaleko kynologického cvičiště. Místo srazu je vyznačeno na fotce níže v galerii.

 

Chcete-li se zapojit, přihlašte se prosím na Facebooku nebo pomocí formuláře níže, abychom věděli, kolik párů rukavic máme zajistit. Děkujeme

 

Těšíme se na Vás!

 

Dobrovolnická akce Ukliďme Česko vychází z mezinárodně osvědčeného modelu "Let's Do It!". Tento typ úklidových akcí již proběhl úspěšně ve více jak 100 zemích za účasti 9 milionů dobrovolníků. Loňský ročník byl dokonce oceněn Ekologickým Oskarem. 

 

 

Fotogalerie: Ukliďme Roudnici 2015

Přihlášení na akci

Vyplňte prosím níže uvedené údaje: