Ukliďme Roudnici 2014 - Hostěraz

O celorepublikové akci Ukliďme Česko jsme se dozvěděli na začátku května, tedy pouhé dva týdny předem. Protože se nám moc líbila, rozhodli jsme se i přes riziko, že na úklid budeme sami, do toho jít. Oslovili jsme starostu Roudnice nad Labem, pana Urbana, který nám obratem odpověděl, a celou akci jsme mohli rozjet. Týden před konáním jsme vytvořili leták a událost na Facebooku a snažili akci Ukliďme Česko, ukliďme Roudnici propagovat. Pozvánku jste mohli dokonce slyšet i z roudnického rozhlasu.

Dny plynuly a my se upřímně radovali, když na počtu přihlášených účastníků naskočila šestka.

A jak to dopadlo?

17. května 2014 bylo zataženo, jedna z mála dobrovolnic si den předem zvrtla kotník, takže nás nakonec bylo opravdu pět a půl. Já v osmém měsíci těhotenství jsem se jala funkce koordinátora. Řídila jsem davy dobrovolníků, aby z úklidu nebyl chaos. Myslím to žertem samozřejmě. Taky jsem se zapojila. Jeden celý pytel odpadu byl můj. Co si budeme povídat, nebýt mužského zastoupení, tak by ta hromada, kterou můžete vidět ve fotogalerii níže, byla podstatně menší. Nakonec i pršelo, ale nás to nijak neodradilo. Nevěřili byste, co všechno jsme v lese na Hostěraze našli: pneumatiky, lednici, stovky PET lahví (PETky jsou hrozné zlo), obaly od všeho možného i nemožného, dráty, plenky, staré hračky, pytle, sklo, koberec, baterie a dokonce i injekční stříkačku a mnoho dalšího, co do přírody rozhodně nepatří. Na uklizená místa jsme umístili cedule s informací, že lokalitu uklidili dobrovolníci a těšili jsme se z odvedené práce.

První ročník úklidové akce považujeme za úspěšný. I když nás bylo málo, cíl byl splněn: uklidili jsme kus lesa, navázali nové kontakty a hlavně můžeme v roce 2015 pořádat už druhý ročník :-)

 

DS

Fotogalerie: Ukliďme Roudnici 2014