Zpráva z podzimního úklidu Čepele

27.10.2015 13:33

Je sobota 24. října 2015 těsně před 9. hodinou ranní a k mostu přes Čepel se z husté mlhy trousí první hloučky dobrovolníků. Začíná v pořadí již třetí velká úklidová akce v Roudnici nad Labem: Podzimní úklid Čepele!

Po Hostěrazu a Slavíně si tentokrát dobrovolníci posvítili na odpadem zanesený potok Čepel a jeho okolí. Mapování terénu, které prováděli během celého léta, ukázalo, že se podél jeho 5km toku na roudnickém katastru vyskytují nejméně 3 černé skládky (ve skutečnosti jich bylo ještě více) a spousta drobného nepořádku. Plán byl tedy jasný, projít potok a uklidit znečištěná místa.

Po krátkém brífinku se skupina cca 30 nadšenců rozdělila na dvě úklidové čety, které se navzdory chladnému podzimnímu vzduchu vydaly vstříc hordě odpadků. Boj to byl tuhý. Vířící sediment ve vodě často zakrýval netkané textilie a sklo. Na souši se mnohdy po odkrytí jedné petky objevily další částečně již pohlcené zeminou. Tam, kde na první pohled měl stačit jeden pytel, bylo po chvilce plných pytlů deset. A když už si člověk myslel, že alespoň jedno místo uklidil, začaly odpadky vyskakovat jako houby po dešti. Prostě bordel, bordel, bordel.

Po té, co se skupinky prokousaly ke skládkám pod železničním viaduktem a v ulici Potoční, začal úporný boj s několika vrstvami odpadu, který bylo nutné doslova dolovat. Hustá vegetace zároveň rafinovaně skrývala některé artefakty, které by člověk očekával na jiných místech než v přírodě. Překvapení vzbudily mj. bábovky, lego či balíček pokémonů zahrabané mezi stromy. Snadnější bylo naopak ulovit giganty jako WC, umyvadlo či pohovku, které marně dělaly v hustém porostu mrtvé brouky. 

Množství odpadu předčilo všechna očekávání a jen díky pohotovým jedincům, kteří narychlo sehnali dodávku, se podařilo nashromáždit a zejména přemístit nepořádek na čtyři předem určená místa svozu. Tam, kam se dodávka nedostala, pomohlo kolečko a šikovné ruce. To, co by neunesl ani obr, nesli dobrovolníci společně. Spolupráce byla příkladná.

Zhruba kolem jedné hodiny byl hlavní cíl splněn. Většina toku byla uklizena a obě skládky rozebrány. Část dobrovolníků se tak vydala směrem na Nový Mlýn bojovat s větrnými mlýny. Do mnohatunové skládky, mnoho let krmené a mnoho let přehlížené, se dobrovolníci zakousli s maximálním úsilím. Z křoví vytahali spousty pneumatik, televizí, kabelů a nejméně deset pytlů dalšího odpadu. Přestože nashromážděného nepořádku bylo neskutečně mnoho, nutno uznat, že na skládce se to projevilo jen nepatrně. Toto místo přesahuje nejen meze lidského chápání, ale i možnosti dosavadního pojetí dobrovolných úklidů. Bez těžké techniky to prostě nepůjde.

Není však žádný důvod plakat nad rozlitým mlékem. Akce se prostě podařila a co se nestihlo, je výzvou do budoucna. Posuďte sami. Během soboty 24. října 2015 dobrovolníci vydolovali, vyhrabali, vylovili a vůbec nashromáždili zhruba 100 pytlů s odpadky a vícerozměrný materiál pomyslně představující minimálně dalších 100 pytlů. Těžko odhadovat, od jakého množství odpadu přírodě ulehčili (tipujeme 4 tuny). Až na finanční náklady, které budou brzy vypočítány, však čísla podle nás nehrají roli. Ostatně práce dobrovolníků je v tomto ohledu naprosto nevyčíslitelná. Těžko si představit vyšší nasazení, vůli, důslednost i trpělivost, kterou nakonec celkem 40 dobrovolníků předvedlo na cestě za vyčištěním Čepele a jeho okolí.

Važme si počinu těchto lidí, kteří do toho dali prostě všechno a pojali zodpovědnost po mušketýrsku. Vždyť co jiného je odpad v přírodě než nezodpovědnost a lhostejnost některých lidí ke svému okolí. Nezakládejme další skládky v přírodě. Jejich likvidace je z hlediska náročnosti naprosto neúměrná jejich založení.

Velice děkujeme všem dobrovolníkům, kteří se zúčastnili Podzimního úklidu Čepele a významně tak přispěli ke zvelebení Roudnice a okolní přírody. Zvláštní dík připadá dobrovolníkům, kteří vážili cestu až z Klenče, z Budyně n. Ohří a ze Slaného.

Dále děkujeme Městskému úřadu Roudnice n. L. a Roudnickým městským službám za materiální podporu a zejména za svoz a likvidaci nashromážděného odpadu. Děkujeme občanskému sdružení Trhni se za věrnou spolupráci při propagaci akce a panu Burdovi za bleskové poskytnutí ochranných pomůcek. Děkujeme rovněž panu Blažkovi za podmanivé útočiště pro následný táborák, kde si dobrovolníci dopřáli chutné občerstvení servírovanou Astur-kou, s.r.o., které děkujeme za jeho přípravu. Stručně řečeno děkujeme prostě všem, kteří se podíleli na hladkém průběhu akce.

Závěrem si dovolujeme zdvořile požádat vedení města, aby i nadále podporovalo dobrovolné úklidové akce, protože k naší radosti zájem o ně z řad veřejnosti zřetelně roste.

Děkujeme za spolupráci a těšíme se opět na viděnou v sobotu 16. dubna 2016 na dalším úklidu, tentokrát v rámci akce Ukliďme Česko!

 

Za organizátory akce Vladimír a Dana Skořepovi

 

Fotogalerie: Podzimní úklid Čepele - report