Obří skládka v Podluskách

05.04.2015 01:01

S příchodem jara podnikáme častější výlety do přírody, místo nových poupat a květů se však setkáváme s odpadky a nepořádkem. Namísto radosti z přírody se tak vracíme s frustrací a zmarem. V průměru každý týden narazíme na jednu novou skládku, kterou pečlivě evidujeme přes zmapujto.cz. Po tomto monitorování přijde na řadu úklid, ten první již za necelé dva týdny na Slavíně!

Naposledy jsme se vydali do Podlusk a skládky jsme našli rovnou dvě. První skládka na konci ulice Potoční je rozsahem typická skládka v okolí Roudnice. Hromada odpadků vícero druhu, hlavně plasty, sklo a pár pneumatik, mimořádně i skelná vata a naopak tradičně něco málo lásky k Česku:

Skládka nás zamrzela, ale šli jsme dál. Během chvilky jsme na ni zapomněli. Důvodem však nebyla líbivá krajina se srnkami, ale další tentokrát již obří skládka, která na nás vykoukla na cestě podlé Čepele ve směru na Chvalín. Rozsah skládky je vskutku mimořádný. Rozkládá se plynule podél cesty v délce cca 560 metrů. Každá složka odpadu by zde vydala na velkoobjemový kontejner, čímž dle mého převyšuje i nedávno odklizenou skládku ve Stražkově (respekt 45 dobrovolníkům za odvedenou práci!). Dominují zejména pneumatiky, plasty, sklo, azbest, ale nalézt lze i skelnou vatu, spreje, konzervy, motorové oleje a několik hromad stavební sutě. Skládka navíc rychle zarůstá a tak je její odklizení těžko představitelné v dohledné době (bez velké techniky to určitě nepůjde).

(podrobněji viz zmapujto.cz)

Letos jdeme uklízet na Slavín, už aby to bylo. Na příští rok se však již rýsuje žhavý adept na úklid. Bez zapojení velkého množství lidí a významné spoluúčasti města to však pravděpodobně nepůjde. Snad bude průběh letošního ročníku Ukliďme Roudnici příslibem i do budoucna.